روزنامه کائنات
6

انرژی

۱۳۹۹ چهارشنبه ۳۰ مهر - شماره 3768

مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران اعلام کرد:

نوسازی بخشی از خطوط لوله در پایانه نفتی خارک

مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران گفت: خطوط لوله ورودی و خروجی تعدادی از مخازن پایانه نفتی خارک با توجه به قدمت و فرسودگی و عمر بالا، نیازمند تعویض و نوسازی تشخیص داده شد و این خطوط که حد فاصل مخازن ۱۶ تا ۱۸ و خط ورودی مخزن ۳۲ هستند با استفاده از توان داخلی شرکت و ماشین‌آلات و کالای موجود در انبارهای شرکت در حال تعویض است.
به گزارش کائنات به نقل از شانا، عباس اسدروز، فراهم کردن زیرساخت‌های پایانه نفتی خارک برای دریافت و ذخیره‌سازی نفت خام و میعانات با هدف پشتیبانی از تولید پایدار گاز کشور و صادرات نفت خام را از جمله فعالیت‌های مهم شرکت پایانه‌های نفتی ایران عنوان کرد و گفت: یکی از نقاط قوت این شرکت در حوزه بهسازی و ایمن‌سازی تأسیسات نفتی، توان عملیاتی فوق‌العاده است که طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده پروژه‌ها و طرح‌های خوبی به‌منظور ایمن‌سازی و بهسازی فعالیت‌های عملیاتی پایانه‌های نفتی در جزیره خارک در حال اجراست.
اسدروز افزود: با ارزیابی ریسکی که از سوی متخصصان این شرکت انجام شد، خطوط لوله ورودی و خروجی تعدادی از مخازن پایانه نفتی خارک با توجه به قدمت و فرسودگی و عمر بالا، نیازمند تعویض و نوسازی تشخیص داده شد و این خطوط که حد فاصل مخازن ۱۶ تا ۱۸ و خط ورودی مخزن ۳۲ هستند با استفاده از توان داخلی شرکت و ماشین‌آلات و کالای موجود در انبارهای شرکت در حال تعویض است.
وی افزود: در پروژه خطوط حد فاصل مخازن ۱۶ تا ۱۸ ابتدا عملیات خاکبرداری و حفاری به طول ۳۷۰ متر و حجم حدود ۱۰ هزار مترمکعب با استفاده از امکانات داخلی شرکت انجام شد و در ادامه تعویض خط لوله ورودی مخازن در سایز ۴۲ اینچ  در دستور کار قرار گرفت و در حال انجام است و  فاز دوم پروژه نیز که خط خروجی مخازن در سایز ۴۸ اینچ است بلافاصله انجام می‌شود و عملیات تعویض خط لوله ورودی مخزن ۳۲ نیز هم‌زمان در حال انجام است.
مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران تأکید کرد: یکی از کارهای مهم در راستای شناسایی محل‌های پرریسک و هماهنگی واحدهای عملیاتی، انجام مانور ایمنی با همکاری ادارات عملیاتی در منطقه  خارک بود که در حین انجام این مانور بخشی از خطوط آب آتش‌نشانی به علت فرسودگی نیازمند تعویض تشخیص داده شد که به‌منظور اطمینان‌بخشی و افزایش سرعت عمل در فرآیندهای اچ‌اس‌یی و کم کردن ریسک‌های عملیاتی بلافاصله تعویض این خط لوله به طول ۱۰۰ متر در دستور کار قرار گرفت که این فرآیند هم در حال انجام است.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد:
بررسی اولویت های کاری کمیسیون انرژی در چهار سال پیش رو
 نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از بحث و بررسی پیرامون اولویت های کاری کمیسیون در چهار سال پیش رو و تمرکز بر روی تدوین اساسنامه شرکت ملی گاز خبر داد.
احمد مرادی ضمن تشریح جلسه کمیسیون انرژی، بیان کرد: در جلسه کمیسیون انرژی، اولویت های کاری کمیسیون در چهار سال پیش رو مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نمایندگان پیشنهاداتی را مطرح کردند تا اولویت هایی در چهار سال پیش رو مورد پیگیری قرار گیرد.
وی در ادامه اظهار کرد: پیگیری اساسنامه شرکت ملی گاز از جمله اولویت هایی است که مطرح شد تا کمیسیون آن را دنبال کند. پیشنهاداتی در خصوص تشکیل وزارت انرژی که ترکیبی از وزارت نفت و نیرو است مطرح شد. قرار شد این موضوع نیز در کمیسیون دنبال شده و بحث های کارشناسی بر روی آن صورت گیرد.
نماینده مردم بندرعباس در مجلس تصریح کرد: دیگر اولویت های کمیسیون نیز در حوزه تقنینی و نظارتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. قرار شد جمع بندی نهایی در این زمینه صورت گیرد تا کمیسیون بتواند در چند سال پیش رو با برنامه ریزی و کار کارشناسی بخشی از مشکلات را برطرف کند.

ارسال دیدگاه شما

عنوان صفحه‌ها
30 شماره آخر
بالای صفحه